KPSS Puan Hesaplama 2024 (Güncel-ÖSYM)

6.203

KPSS sınavlarına giren her aday, alacakları puanları da merak etmektedir. Ayrıca KPSS 2024 puan hesaplama nasıl yapılır sorusu ise her aday için merak konusudur. Peki KPSS 2024 yılı için tahmini puan hesaplama (LisansÖnlisansOrtaöğretim) adımlarını detaylı bir şekilde anlatacağız.

KPSS pegem ve diğer deneme sınavlarınızda yaptığınız netlere göre KPSS Lisans Önlisans ve Ortaöğretim Puan Hesaplaması yapabilirsiniz. Burada yapacağınız KPSS Puan hesabı gerçek puanınıza en yakın puan olacak şekilde düzenleme yapmaya çalıştık. Tüm emek verenlere başarılar !

KPSS Lisans-Önlisans-Ortaöğretim Puan Hesaplama 2024-2025

DERSLERDOĞRUYANLIŞNET
GENEL YETENEK (60)
GENEL KÜLTÜR (60)
EĞİTİM BİLİMLERİ (80)
ÖABT (75)
TOPLAM (275)
YILLARP3P10P121
2024 (Tahmini)
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016

KPSS Puan Hesaplamada Hangi Formül Kullanılır?

KPSS puanlarınızı hesaplarken kullanılan yöntem lisans, önlisans ve ortaöğretim (lise) aynı olacaktır. KPSS Puan Hesaplama 2023 için kullanılan formül ise ;

Puan70+ ( (30*(2*(kisi_asp_gk_gy– tahmini_asp_ort_gk_gy)- tahmini_s_sapma_ort_gk_gy)) / (2*(birinci_asp_gk_gy– tahmini_asp_ort_gk_gy)- tahmini_s_sapma_ort_gk_gy) );

şeklindedir. Formülde geçen tüm değişkenler aşağıda detaylıca anlatılacak ve örnek veriler üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Puanlarımızı doğru bir şekilde hesaplayabilmemiz için ÖSYM tarafından paylaşılan bazı verilere ihtiyacımız var. Bununla birlikte hesaplamada kullanılacak tahmini verilerimiz de olacaktır. Bu bilgilendirmeden sonra şimdi yukarıdaki formülde oluşan değişkenleri açıklamaya geçebiliriz.

Kpss standart puan hesaplama nasıl yapılır ?

KPSS standart puan hesabı için kullanılan

Formül((k_net_gy - o_net_gy)/s_sapma_gy)* 10 + 50 ;

(GK-GY için ayrı ayrı hesaplanır) şeklindedir. Burada görüleceği üzere ortalama netler ve genel kültür, genel yetenek alanları için ayrı ayrı paylaşılan standart sapmalar hesaplamada kullanılan verilerdir. Bu veriler ÖSYM tarafından paylaşılmakta olup formülde yerine koyabiliriz. k_net_gy  olarak belirlenen değişken kişi standart puanı , o_net_gyise ortalama genel yetenek neti, s_sapma_gy ise genel yetenek standart sapmasıdır.

Netlerden bahsetmişken nasıl hesaplandığı malumunuzdur ki doğru sayısından ,yanlış sayısının dörtte biri çıkarılarak bulunur. Ör: 46 doğru 3 yanlış için

Net: 46 - (3/4) =45.25

olur. Standart puan hesaplama formülünü sınavda birinci olan aday için ve kendi netlerimiz için uyguluyoruz. Ayrıca Genel yetenek için bir standart puan , Genel kültür için ayrı bir standart puan bulunur.  Kullanılan formüller aşağıdadır.

k_spuan_gy =((k_net_gy– o_net_gy) / s_sapma_gy)* 10 + 50 

b_spuan_gy =(( b_net_gy – o_net_gy)  /  s_sapma_gy )* 10 + 50 

k_spuan_gk =((k_net_gk – o_net_gk) / s_sapma_gk) * 10 + 50 

b_spuan_gk =((b_net_gk–  o_net_gk)/s_sapma_gk)* 10 + 50

KPSS Ağırlıklı Standart Puan nasıl hesaplanır?

Kpss Ağırlıklı standart puan hesabı yaparken yukarıda bulunan standart puanlar kullanılacaktır.

Formüller

Sadece GK ve GY oturumlarına girenler için:    k_spuan_gy * (0.5)  +  k_spuan_gk * (0.5)

GK-GY ve Eğitim Bilimlerine girenler için :  k_spuan_gy * (0.3)  +  k_spuan_gk * (0.3) +k_spuan_egitim(0.4)

Alan sınavına da girdiyse :k_spuan_gy * (0.15)  +  k_spuan_gk * (0.15) +k_spuan_egitim(0.2) + k_spuan_alan*(0.5)

Bu formüllerle kisi_asp_gk_gy ve birinci_asp_gk_gy bulundu varsayalım .

Buraya kadar olan verilerin hesaplanması kolay ancak aşağıdaki verilecek formüllerde tahmini verileri kullanmak gerekiyor.

Tahmini standart sapma ortalaması ve tahmini ağırlıklı standart puan ortalaması önceki sınavlardan oluşturulan değerlerdir. Buradaki tahmini veriler, deneme yanılma sonucunda puanı 3 küsurata kadar doğru bulan verilerdir. ÖSYM ‘nin elinde tüm sınava giren adayların verileri olduğu için ortalama verileri bulmak basit bir formülle oluşturabiliyor. Son olarak da en başta kullanılan formül bizi puanımıza götürecektir.

KPSS 2024 Puan Hesaplama Formülü aşağıdadır.

Puan70+ ( (30*(2*(kisi_asp_gk_gy– tahmini_asp_ort_gk_gy)- tahmini_s_sapma_ort_gk_gy)) / (2*(birinci_asp_gk_gy– tahmini_asp_ort_gk_gy)- tahmini_s_sapma_ort_gk_gy) );

EKPSS 2024 Puan Hesaplama

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.