KPSS Önlisans Nedir, Ne Zaman Yapılacak?

KPSS Önlisans Nedir ?

KPSS Önlisans, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Önlisans düzeyindeki bir versiyonudur. Bu sınav, Türkiye’deki kamu kurumlarına ait önlisans mezunu kadrolarına atanmak isteyen adaylar tarafından girilir.

KPSS Önlisans, genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Genel yetenek ve genel kültür testleri, öğrenim hayatı boyunca edinilen bilgi ve becerileri ölçerken, alan bilgisi testi adayın seçtiği bölümle ilgili konuları kapsar.

Sınav sonuçları, kamu kurumları tarafından yapılan personel alımlarında kullanılır ve başarılı olan adaylar, kadrolara atanmak için uygun görülürler.

KPSS Puan Hesaplamak için TIKLA

KPSS Önlisans Konuları Nelerdir?

KPSS Önlisans Konuları ve Soru dağılımları 2024 yılı için sınava girecek adayların merak ettikleri sorulardandır. 2024 Önlisans KPSS soru dağılımları ve konularını aşağıda bulabilirsiniz.

KPSS Önlisans sınavı Genel Yetenek ve Genel Kültür olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Genel Yetenek kısmında adayların problem çözme, okuduğunu yorumlamasına yönelik sorular yöneltilmektedir. Genel Kültür kısmında  ise adaylara bilgi odaklı sorular yöneltilmektedir. Toplam soru sayısı KPSS ön lisans sınavı için 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür sorusu olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Süre ise 130 dakika (2 saat 10 dakika) verilmektedir.

Önlisans Genel Yetenek

İlk bölüm olan Genel Yetenek testinde 3 dersten toplamda 60 adet soru sorulacak. Bu dersler ve soru adetleri KPSS Önlisans için şu şekildedir.

  • Türkçe 30 soru
  • Matematik-Geometri 30 soru

Türkçe dersi soruları genel olarak okuduğunu anlamaya ve muhakeme gücünü ölçmeye yönelik sorular sorulacak. Geçmiş yıllarda çıkan Türkçe sorularında sözel mantık ve uzun paragraf soruları da dikkat çekmekte. Bu soruların üstesinden gelebilmek için ise bol bol kitap okumalı ve pratik yapmalısınız. Özellikle paragraf sorularında bolca soru çözülmeli ve bu yapıya alışmak gerekir.

Önlisans Genel Kültür

İkinci bölüm olan Genel Kültür testinde 4 dersten toplamda 60 adet soru sorulacak. Dersler ve soru sayıları ilgili detaylar aşağıdadır.

  • Tarih 27 soru
  • Coğrafya 18 soru
  • Vatandaşlık 9 soru
  • Güncel Bilgiler 6 soru

Tarih ve Coğrafya dersinden sorular genel olarak bilgi ve bildiğini yorumlama tarzında sorulmaktadır. Coğrafya dersinde özellikle harita bilgisini ön plana almanızı tavsiye ederim. Vatandaşlık dersi soruları ezberlenen bilgileri ölçmeye yönelik olarak sorulmaktadır.

 

Önlisans KPSS Ne zaman yapılacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans düzeyinde yılda iki kez yapılır. Bu sınavların tarihleri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenir ve ilan edilir.

Önlisans sınav tarihleri, genellikle Mart-Nisan aylarında yapılan bir birinci oturum ve Temmuz-Ağustos aylarında yapılan ikinci bir oturum şeklinde gerçekleştirilir. Ancak, ÖSYM tarafından belirlenen tarihler yıllık olarak değişebilir, bu nedenle sınav tarihlerini ÖSYM’nin resmi internet sitesinden takip etmeniz önerilir. 2022 yılında son olarak KPSS ön lisans sınavı 2 Ekim‘de yapılmıştı. 2024 yılı için yine aynı aylarda yapılması öngörülebilir.

KPSS sınav tarihleri ile ilgili güncel bilgiye ÖSYM’nin resmi internet sitesinden veya kamu kurumları tarafından yayınlanan duyurulardan ulaşabilirsiniz. ÖSYM resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.